ضمانتنامه تتاتل
تتاتل | واقعیت افزوده چیست؟
واقعیت افزوده ( Augmented Reality ) یک نمای فیزیکی زنده، مستقیم یا غیرمستقیم (و معمولاً در تعامل با کاربر) است، که عناصری را پیرامون دنیای واقعی افراد اضافه می‌کند. به
19612
post-template-default,single,single-post,postid-19612,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_menu_slide_with_content,width_470,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

واقعیت افزوده چیست؟

واقعیت افزوده چیست؟

واقعیت افزوده ( Augmented Reality ) یک نمای فیزیکی زنده، مستقیم یا غیرمستقیم (و معمولاً در تعامل با کاربر) است، که عناصری را پیرامون دنیای واقعی افراد اضافه می‌کند. به بیان ساده تر واقعیت افزوده لایه دیجیتالی از محتوا است که از زاویه دید دوربین موبایل، تبلت، وب کم، عینک و … روی دید کاربر قرار می گیرد و به این طریق اطلاعات و یا اشیا جدیدی را به محیط واقعی اضافه می کند. واقعیت رایانه ای مفهوم کلی واقعیت افزوده است. در واقعیت افزوده معمولا چیزی کم نمی شود بلکه فقط اضافه می شود. این لایه در مواردی می تواند در تعامل با کاربر باشد و دستوراتی از محیط واقعی دریافت نماید.
یک مثال خوب از واقعیت افزوده، چیزهایی است که در هنگام پخش فوتبال از تلویزیون، روی صفحه می بینیم. نمایش نتیجه ی بازی دو تیم در دایره میانی میدان، خطی که فاصله ی محل ضربه ی ایستگاهی با خط دروازه را مشخص می کند و هر چیزی از این دست، یک نوع واقعیت افزوده می باشد.
واقعیت افزوده پتانسیل بالایی برای یک جهش بزرگ در روش استفاده از دستگاه ها دارد. ساخت برنامه با استفاده از AR، نسبتا آسان است و همه چیز در آن قابل تغییر دادن است.
واقعیت افزوده را می‌توان در دو نوع گوشی‌های هوشمند و عینک‌های پوشیدنی معرفی کرد.

۱-واقعیت افزوده بر روی گوشی‌های هوشمند:

در این حالت نرم‌افزار واقعیت افزوده روی گوشی هوشمند نصب شده و امکانات واقعیت افزوده را به گوشی شما اضافه می‌کند. تصاویر، توسط دوربین گوشی هوشمند به عنوان داده به نرم‌افزار واقعیت افزوده منتقل می‌شود. این تصاویر در قدم بعدی پردازش شده و متناسب با آن، اطلاعات دیجیتالی که می‌تواند شامل تصاویر ، صدا و … باشد، قابل استفاده می‌گردد. البته شما مسلما نمونه‌های واقعیت افزوده را در بعضی بازی‌ها یا فیلم‌ها مشاهده کرده‌اید. به عنوان مثال، در سری فیلم‌های نابودگر، تمام روبات‌های نابودگر از سری T-800 به بعد، از تکنولوژی واقعیت افزوده برای دیدن اجسام و محیط استفاده می‌کردند. یا مثلا در فیلم مرد آهنی، تونی استارک از واقعیت افزوده در جهت طراحی و ساخت لباسش استفاده می‌کند. همچنین در فیلم پلیس آهنی می‌توان به نمونه‌هایی از واقعیت افزوده اشاره کرد. این تکنولوژی به سرعت از سوی شرکت‌های تجاری خصوصی در حال توسعه است و در قالب گجت‌های پوشیدنی، به زودی جهان واقعیت افزوده را تسخیر می‌کند. عینک‌ گوگل یا نمونه‌ مشابهی که توسط سونی یا ماکروسافت طراحی و ساخته شده‌اند، از این دسته‌اند. نرم‌افزارهای مختلفی نیز وجود دارند که امکان واقعیت افزوده را روی گوشی‌های هوشمند مجهز به سیستم عامل‌هایiOS یا Android فراهم می‌کنند.

۲-واقعیت افزوده ویدیویی:

فرض کنید مشترک ثابت یک ماهنامه هستید و به ستون سخن سردبیر خیلی علاقه دارید. تکنولوژی واقعیت افزوده این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا با اجرای نرم‌افزار واقعیت افزوده و نگه‌داشتن دوربین موبایل‌تان روی تصویر سردبیر، فیلمی که در آن سردبیر ماهنامه مذکور متن مورد نظر را با صدای خودش می‌خواند، از سرور مربوطه دریافت و پخش می‌کند.

۳- واقعیت افزوده از نوع سه بعدی :

در این حالت نیز کاربر، نرم‌افزار واقعیت افزوده را اجرا کرده و به محض اسکن تصویر چاپ شده محصول یا شی مورد نظر، آن را به صورت کاملا سه بعدی مشاهده می‌کند. به این ترتیب کاربر می‌تواند کالای مورد نظرش را از همه زوایا نگاه کند و یا حتا درب آن را باز کند. یا در مثال قبلی، فرض کنید مسابقه‌ای در ماهنامه مورد علاقه شما طرح شده است. شما می‌توانید با استفاده از فناوری واقعیت افزوده، فرم شرکت در مسابقه را تکمیل کرده و بدون ارسال پیامک، ایمیل و نامه، در مسابقه ثبت نام کنید.

۴- واقعیت افزوده از نوع کاتالوگ:

در این حالت، به کاربر اطلاعات تکمیلی مرتبط با محصول را نمایش داده و کاربر قادر به تصمیم گیری بهتر و سریع‌تری خواهد بود.

No Comments

Post A Comment

ten + five =