ضمانتنامه تتاتل
تتاتل | دلیل سرعت بیشتر تراشه های اپل به نسبت تراشه های کوالکام
همیشه تراشه های اپل در تست بنچمارک موفق شده از سایر رقبا پیشی بگیرد.
19897
post-template-default,single,single-post,postid-19897,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_menu_slide_with_content,width_470,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

تراشه اپل سریعتر از تراشه کوالکام

تراشه اپل سریعتر از تراشه کوالکام

این روزها که بازار تکنولوژی بسیار داق تر از قبل شده است. طبیعتا رقبا نیز در رونمایی دستگاه های جدید خود‏، انقلابی در عرصه تکنولوژیک بوجود می آورند. در همین راستا به دفعات شاهد بوده ایم که تراشه های کمپانی Apple در بنچمارک های مختلف سریع تر عمل کرده و موفق شده اند از تراشه های کوالکام پیشی بگیرد.

کمپانی Apple امسال در کنفرانس سالانه خود در زمان معرفی iPhone جدید، از تراشه A11 Bionic نیز رونمایی نمود. سال جاری در بسیاری از نتیجه های تست های “نچمارک” تراشه A11 Bionic اپل بقیه رقبا همچون کوالکام، سامسونگ و … را کنار زد.

با تتاتل همراه شوید تا با این تراشه قدرتمند آشنا گردید.

A11 Bionic

تراشه های کمپانی اپل معمولا با استفاده از معماری ARM شصت و چهار بیتی طراحی می شود. به این معنی که معماری تراشه های اپل همان معماری بکار رفته شده در تراشه های کوالکام، سامسونگ، هوایی و … بوده با این تفاوت که اپل طی همکاری که با کمپانی Arm Holdings امضا کرده، مجوز دارد که تراشه هایش را با استفاده از معماری این شرکت، به طور اختصاصی تولید کند. پردازنده A7 در گوشی iPhone 5s، اولین پردازنده ۶۴ بیتی ARM اپل بود. در داخل این پردازنده یک CPU دو هسته ای با فرکانس ۱٫۴ گیگاهرتز و یک پردازنده گرافیکی چهار هسته ای داشت. پس از چهار سال تراشه های A11 بسیار تکامل یافته اند و با داشتن شش هسته با ویژگی HMP و یک پردازنده گرافیکی داخلی بسیار قدرتمند می باشند. دو هسته از این شش هسته تراشه A11 هسته های رده بالا با نام Monsoon و باقی آنها هسته بهره وری با نام Mistral به حساب می آیند. شایان ذکر است بر خلاف تراشه A 10، این تراشه قادر به استفاده از هر شش هسته به طور همزمان می باشد.
بر طبق گفته های کمپانی اپل، دو هستهی رده بالای A11 حدود ۲۵ درصد و چهار هسته بهره وری ۷۰ درصد سریعتر از هسته های A10 هستند. بر اساس بررس های انجام شده بر روی iPhone 8Plus، این دستگاه موفق به کسب امتیاز ۴۲۶۰ در بخش تست تک هسته ای و امتیاز ۱۰۲۲۱ در بخش تست چند هسته ای شده است. شایان ذکر است که گیگ بنچ تنها امتیازاتی که مربوط به CPU می باشد را ثبت می کند و هیچ کاری به GPU و دیگر اجزا همچون ISP، DSP و حتی بخش های مربوط به AR ندارد اما هنگامی که در مورد پردازنده مرکزی صحبت می شود، تراشه A11 Bionic حرف اول را می زند.

تفاوت تراشه های کمپانی اپل با بقیه کمپانی ها

چندین نکته ای که در مورد تراشه های اپل وجود دارد، که همه باید آن را بدانند. اول این که اپل شروع قدرتمندی در هنگام ساخت تراشه های ۶۴ بیتی ARM داشت. خود کمپانی ARM در اکتبر ۲۰۱۲ از تراشه Cortex-A57 رونمایی کرد، اما تا سال ۲۰۱۴ هیچ شرکتی اجازه استفاده از آن را تا سال ۲۰۱۴ نداشت. در حالی که اپل در سال ۲۰۱۳ موفق به دسترسی به این فناوری بوده و از سایر رقبا جدا شد. مورد دوم این بود که، معرفی تراشه های کمپانی اپل مستقیما با معرفی گوشی های جدید ارتباط دارد. به این معنا که با معرفی هر گوشی هوشمند جدید یک تراشه جدید هم معرفی میشود. طراحی یک CPU رده بالا برای یک گوشی موبایل کار بسیار سختی میباشد.

مورد سوم، CPU های اپل محصولات گران قیمتی هستند و شایان ذکر است که اپل تنها گوشی های هوشمند را می فروشد ، نه تراشه ها را.

مورد چهارم، CPU های اپل دارای Catch زیادی هستند .کمپانی اپل به سادگی می تواند که تراشه هایش را از سیلیکون بسازد و هزینه را قیمت نهایی آیفون ها جایگزین کند.

 

منبع: ANDROIDAUTHORITY
No Comments

Post A Comment

5 × three =