ضمانتنامه تتاتل
تتاتل | راه حل هایی برای گریز از هک شدن
20015
post-template-default,single,single-post,postid-20015,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_menu_slide_with_content,width_470,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

راه حل هایی برای گریز از هک شدن

راه حل هایی برای گریز از هک شدن

هک شدن به نوعی شبیه تجربه یک حمله شخصی است.فرض کنید قصد ورود به یکی از حساب های کاربری تان همچون Facebook، Gmail، iCloud را دارید و لی این امکان با استفاده از رمز عبورتان میسر نیست و متعاقبا توانایی محافظت از زندگی آنلاین خود را ندارید. خوشبختانه شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنتی روش های گوناگونی برای یاری رساندن به شما در نظر گرفته اند. به این صورت که علاوه بر امکان بازیابی حساب ، قادر به یاری رساندن به شما در زمینه کم کردن صدماتی که هکر ها می توانند وارد کنند ، خواهد بود.
و اما چگونه متوجه شویم که شخص دیگری کنترل حساب ما را به دست گرفته است؟ شاید عدم امکان ورود به حساب کاربری نشانه خوبی باشد اما در صورتی که رمز عبور عمل نمی کند ، سریعا این طور قضاوت نکنید که حساب کاربری هک شده است و در ابتدا اطمینان یابید که رمز عبور را به درستی وارد کرده اید.
یکی دیگر از نشانه ها امکان دارد به صورت ایمیل باشد، چون بسیاری از سرویس ها، پیام هایی مبنی بر فعالیت مشکوک برای شما می فرستند. برای مثال در مواقعی که شخصی با استفاده از یک کامپیوتر یا از کشور دیگری وارد حساب کاربری تان می شود و یا اقدام به تغییر نام کاربری یا رمز عبور را دارد برای شما ایمیلی ارسال می شود.
هنگامی که از هک شدن حساب کاربری تان اطمینان یافتید وقت آن است که آن را پس بگیرید.

اعلام خطر کنید

خوشبختانه شرکت های بزرگ حوزه تکنولوژی همچون گوگل، اپل، مایکرو سافت و … اصلا تمایل ندارند که خرابکاران اینترنتی به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند و از این جهت تمام تلاش خود را جهت کمک به شما برای دسترسی به حسابتان انجام خواهند داد. برای مثال در برخی از موارد حساب شما به دلیل فعالیت های مشکوک توسط شرکت بسته خواهد شد و در نتیجه شما قادر به ورود به حساب کاربری تان نخواهید بود. بنابراین اولین کاری که باید بعد از هک شدن انجام دهید مطلع کردن شرکت سرویس دهنده است. با جستجوی یک عبارت ساده مثل ”Report Gmail Hack“ سریعا آدرس لینکی که باید در آنجا گزارش دهید نمایش داده خواهد شد. قبل از وارد کردن اطلاعات اطمینان حاصل کنید وب سایتی که در حال بازدید از آن هستید، صفحه رسمی بازیابی شرکت خدمات دهنده است. برای این منظور آدرس URL را بررسی نمایید و مطمئن شوید که روی دامین وب صحیح مانند google.com یا apple.com. قرار دارد
بعد از گزارش مساله، راهنمایی هایی که اپلیکیشن یا سرویس مورد نظر به شما می دهد را دنبال کنید؛ این دستورالعمل ها مطابق اطلاعات حساب کاربری تان و وضعیت پیش آمده برای شما شخصی سازی خواهند شد. شرکت های سرویس دهنده از روش های بازیابی مختلفی استفاده می کنند و از این رو شاید برای اثبات مالک واقعی بودن، مجبور به تائید شماره تلفن، تعریف ایمیل پشتیبان یا پاسخ به یک سری سوالات شخصی باشید. اگر خوش شانس باشید می توانید حساب کاربری را سریعا بازیابی کنید. البته این امکان به لطف جمع آوری داده های مختلف از اطلاعات و فعالیت هایمان توسط خدمات مختلف بسیار ساده شده و هم اکنون شرکت های ارائه دهنده خدمات با مواردی مثل تاریخ تولد، شماره تلفن، مکان جغرافیایی و … به راحتی می توانند اصالت مالک بودن ما را تائید کنند. هر چند پس گرفتن حساب کاربری آخرین کاری نیست که انجام می شود و بهتر است برای بالاتر بردن امنیت خودتان یک سری کارهای اضافه اما ضروری دیگر را هم انجام دهید.

تغییر رمزعبور

بعد از ورود موفقیت آمیز به حساب کاربری-یا داشتن دسترسی به حساب و مشکوک بودن به فعالیت های مشکوک- رمزعبورتان را تغییر دهید. رمز عبور جدید باید با رمز قبلی کاملا متفاوت باشد؛ صرفا رمز قبلی را بازیابی نکنید و از کاراکترهایی (اعداد و حروف) که یک حساب کاربری دیگر را باز می کنند استفاده نکنید. اگر عادت به استفاده از یک رمزعبور قدیمی برای دسترسی به چندین حساب کاربری داشته اید (که کار بسیار خطرناکی است)،رمز عبور سایر حساب های کاربری را هم تغییر دهید. اکثر سرویس های آنلاین به شما اجازه می دهند سایر ابزارهایی همچون گوشی ، تبلت و… که حساب های کاربری تان در آنها فعال هستند را مشاهده کنید. برای دسترسی به این صفحه، بخش تنظیمات امنیتی حساب کاربری را چک کنید. حال از تمام دستگاه ها جز دستگاهی که هم اکنون در حال استفاده از آن هستید، خارج شوید. زمانی که در حال بررسی حساب کاربری تان هستید سایر تنظیمات را هم چک کنید تا اطمینان حاصل شود که هیچ چیز دیگری تغییر نکرده است. تمام جزئیات شخصی تان را چک کنید، همه اپلیکیشن های شخص ثالث متصل به حساب را بررسی نمایید؛ سوال و جواب های امنیتی، ایمیل های پشتیبان و شماره تلفن ها را هم از قلم نندازید. اگر فکر می کنید هکر شما فرصت بررسی سوالات امنیتی و حساب های پشتیبان را دارد، سعی کنید این موارد را در حساب هک شده و همچنین سایر حساب هایی که به این اطلاعات مشابه تکیه دارند هم تغییر دهید. این امر باعث می شود در آینده دست فرد خرابکار برای سو استفاده از اطلاعات شخصی تان برای نفوذ به سایر حساب ها بسته شود.
حال که صحبت از سایر حساب ها شد بهتر است دقیقا بررسی کنید که آیا اطلاعات حساب های بانکی، کارت های اعتباری یا سایر خدمات مالی به حساب هک شده تان ارتباط دارند یا خیر. اگر جواب مثبت بوده و هکر مورد نظر موفق به سرقت پول شده باید در اولین فرصت مستقیما بانک را در جریان بگذارید.

تبلیغات

انجام بررسی های امنیتی

اگر از حمله هکرها جان سالم به در برده اید تمام تلاش های لازم برای دفع حملات آنها در آینده را انجام دهید. بهتر است ویژگی‌ های امنیتی که برای جلوگیری از حملات طراحی شده اند را فعال کنید. یکی از کاربردی ترین این ویژگی ها، تائید دو مرحله ای است که بعد از فعال شدن، برای ورود به سرویس مورد نظر علاوه بر وارد کردن نام کاربری و رمزعبور باید کدی که به شماره تلفن تان ارسال می شود را هم تایپ کنید. البته بعضی از سرویس ها دارای ویژگی های امنیتی خاص خود هستند: برای مثال فیس بوک به شما اجازه می دهد لیستی از دوستان مورد اعتماد که در صورت هک شدن تان، قادر به تائید هویت شما هستند را انتخاب کنید. با مراجعه به قسمت تنظیمات امنیتی فیس بوک این ویژگی ها را فعال کنید. پس از این، سعی کنید متوجه شوید که هکر چگونه موفق به دسترسی به حساب کاربری تان شده تا در آینده از شر حملات او در امان باشید. بهتر است با استفاده از نرم افزار امنیتی نصب شده، سیستم را برای وجود بدافزارها یک اسکن کامل کنید؛ بعید نیست فرد خرابکار با یاری گرفتن از فایل های مخرب راه ورودی به سیستم شما پیدا کرده باشد. قبل از شروع سیستم عامل و نرم افزار امنیتی را به روز رسانی کنید. بعد از اسکن سیستم برای اطمینان هم که شده بهتر است با استفاده از ابزاری مثل ضدویروس کسپرسکی برای سیستم عامل مک او اس یا Safety Scanner مایکروسافت برای ویندوز، سیستم را مجددا برای وجود انواع بدافزار چک نمایید.
اگر حمله فرد مهاجم باعث شده حساب کاربری ایمیل تان مثلا سرویس جی میل به خطر بیفتد، قسمت نامه های ارسال شده یا فیلترهای احتمالی ایجاد شده را بررسی کنید. برای مثال هکرهای باهوش می توانند فیلترهایی ایجاد کنند که تمام ایمیل های ورودی به حساب شما را به آدرسی ناشناخته فوروارد کنند. برای جلوگیری از دسترسی مجدد هکرها در آینده در صورت مشاهده چنین فیلترهایی آنها را حذف نمایید. این کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که شما می توانید رمزعبور بسیاری دیگر از حساب های کاربری را ریست کنید و از طریق ایمیل، اعلان های مربوط به فعالیت های مشکوک را دریافت کنید. قطعا دوست ندارید فرد یا افراد
مهاجم به این پیام های بازیابی سرک بکشند. در حقیقت حتی اگر صرفا یک حساب هک شده باشد باید حساب های کاربری سایر سرویس ها را هم هک شده فرض کنید. تمام حساب های کاربری تان را از نظر امنیتی چک کنید و تمام گام های ذکر شده در طول این مطلب را تک به تک برای آنها انجام دهید.

No Comments

Post A Comment

nine + 18 =