ضمانتنامه تتاتل
تتاتل | واقعیت مجازی چیست؟
واقعیت مجازی یک فناوری جهت ایجاد جذابیت در بین زندگی روزمره می باشد.
19966
post-template-default,single,single-post,postid-19966,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_menu_slide_with_content,width_470,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی چیست؟

سالیان سال است که تمامی دانشمندان در صدد یافتن راهی جهت ادغام فضای مجازی با فضای واقعی می باشند. تمامی این تلاش ها و تحقیق ها جهت یافتن راهی برای ایجاد جذابیت در میان مشغله های فراوان کاری و روزمرگی ها میباشد.
واقعیت مجازی ( Virtual Reality) یک تکنولوژی و فناوری بوده که این امکان را به کاربر می دهند که با محیط شبیه سازی شده رایانه ای در تعامل باشند. در این فناوری یک محیط مجازی در جلو چشمان کاربر قرار می گیرد و بر اساس حرکت سر و بدن آن محیط مجازی تعامل بر قرار می کند. به این معنا که اگر شخصی هدست واقعیت مجازی را بر روی سر خود نصب کند در جلو چشمان خود محیطی را مشاهده می کند که بر اساس تغییر موقعیت بدنش تغییر می کندو ذهن پس از مدتی می پذیرد که در محیطی واقعی قرار گرفته است.

محیط واقعیت مجازی با استفاده از اپلیکیشن های اختصاصی در هدست های مخصوص به وجود می آیند. این محیط ها به صورت گرافیک رایانه ای و سه بعدی یا ویدئو هایی با تصاویر ۳۶۰ درجه از محیط های واقعی هستند که از قبل فیلمبرداری شده اند. اکثر این محیط ها در درجه اول، تجربه های دیداری می باشند که با استفاده از هدست واقعیت مجازی این واقعیت به شما القا می شود. برخی از اپلیکیشن ها شامل اطلاعات حسی دیگری همچون تولید صدا نیز می باشد.

کاربرد های واقعیت مجازی

از آنجایی که این تکنولوژی بسیار جوان است، هر روزه شاهد استفاده ی آن در عرصه ی جدید با ایده ای نو هستیم. البته تا کنون برخی از کاربرد های حتمی آن به اثبات رسیده است.

بازی های ویدئویی

یکی از کاندیدا های اصلی برای استفاده از این تکنولوژی است. ایجاد حس همه جانبه در فرد و فروبردن بیشتر او در فضای بازی از پتانسیل های اصلی این تکنولوژی است. درحال حاضر بیشترین تعداد شرکت ها، تولید کنندگان هدست، برنامه نویس ها و دست اندرکاران توالید محتوای واقعیت مجازی بر روی کاربرد این تکنولوژی در عرصه ی بازی متمرکز هستند.

virtual reality gaming

دنیاهای مجازی

دنیاهای مجازی ساخته شده توسط کابران، برای ایجاد ارتباطات اجتماعی از دیگر کابردهای واقعیت مجازی است. شرکت های مثلHigh Fidelity و ALTSpace VR در این مسیر پیشگام هستند.

virtual reality world

یادگیری و آموزش

سالهاست که نمایش سه بعدی داده ها، به ابزاری قوی برای یادگیری پویا تبدیل شده است. استنفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی میتواند یادگیری را مفید تر و پویا تر سازد.

virtual learning

افزایش کارایی یا Productivity

برخی از شرکت های کوچک و محققان به دنبال یافتن راهی برای استفاده از این تکنولوژی در برقراری ارتباط با کامپیوتر های رومیزی هستند. تصور کنید دسکتاپ کامپیوترتان یک فضای ۳۶۰ درجه باشد که شما به هرگوشه ی آن نگاه میکنید، مدارک، اطلاعات، فایل ها و سایر چیزهایی را که در آنجا قرارداده اید را مشاهده میکنید

productivity

گردشگری

نماهای پاناروما و عکس های ۳۶۰ درجه وقتی با هدست های واقعیت مجازی مشاهده میشوند کاملا واقعی به نظر می رسند. گویی واقعا در آن محل قرار دارید و از آن نقطه ای که ایستاده اید دارید اطرافتان را در همه ی جهات نظاره میکنید.

No Comments

Post A Comment

two × 4 =