ضمانتنامه تتاتل
تتاتل | زندگینامه استیو جابز بنیان گذار کمپانی اپل
20504
post-template-default,single,single-post,postid-20504,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_menu_slide_with_content,width_470,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

زندگینامه استیو جابز بنیان گذار کمپانی اپل

استیون پاول جابز (Steven Paul Jobs) بنیانگذار و رهبر افسانه ای شرکت اپل، در عین حال که یک کارآفرین و مخترع آمریکایی بود، یکی از مشهورترین و خلاق ترین ذهن های تاریخ معاصر ایالات متحده آمریکا نیز به حساب می آمد.

استیو جابز یکی از بنیانگذاران شرکت اپل بود که در ایجاد سبک زندگی امروزی ما انسان ها در روی کره ی زمین نقش مهمی ایفا کرد. اما بیشتر مردم نمی دانند که استیو جابز برای رسیدن به این موفقیت های بی نظیر راهی پر فراز و نشیب را طی کرده است، با پشتکار و تلاش بر مشکلات و موانع بی شماری غلبه کرده است و در مواجهه با شکست های موقتی که بخشی از فرآیند کارآفرینی و کسب موفقیت های فردی و مادی است هیچ گاه تسلیم نشده است.

استیو جابز در سال ۱۹۵۵ به دنیا آمد. پدرش عبدالفتاح جندالی ( Abdulfattah Jandali ) یک مهاجر سوری و مادرش جوانی کارول اسچیبل ( Joanne Carole Schieble ) آمریکایی بود. پدر جوانی مخالف ازدواج دخترش با پدر استیو جابز بود که نتیجه مخالفت ها این بود که مادر استیو جابز مجبور شد سرپرستی وی را به خانواده جابز در ایالت کالیفرنیا بسپارد. استیو توسط پل و کلارا به فرزند خواندگی پذیرفته شد و همیشه استیو از پل و کلارا به عنوان والدین اصلی خود یاد می کرد. پل که یک مکانیک بود به استیو جابز در مورد علم الکترونیک و باز و بسته کردن قطعات الکترونیکی چیزهای زیادی آموخت. استیو جابز از همان دوران کودکی علاقه خاصی به این حوزه پیدا کرد و به استعداد درونی و پنهانیش اش در حوزه کار باقطعات الکترونیکی پی برد. ۱۳ ساله بود که با استیو وزنیاک (Steve Wozniak) ، نابغه کامپیوتری ۱۸ ساله ای ملاقات کرد که بعدها شریک استیو و یکی از بنیانگذاران شرکت اپل شد.

در سال ۱۹۷۲، استیو در کالج رید Reed در پورتلند ارگان مشغول به تحصیل شد، کالج رید یکی از بهترین کالج‌های آن زمان و در عین حال کالج گرانی بود، طوری که نامادری و ناپدری استیو برای انجام تعهدشان مجبور شدند، همه پس‌اندازشان را خرج کنند. اما بعد از تنها یک سال و نیم استیو ترک تحصیل کرد، چرا که به عرفان و تصوف شرقی علاقمند شده بود ونمره‌هایش چنگی به دل نمی‌زد. با این همه، او در بعضی از کلاس‌های این کالج مثل کلاس خوشنویسی شرکت می‌کرد، اتفاقا او ابراز نظر کرده است که اگر در همین کلاس‌های خوشنویسی شرکت نمی‌کرد، سیستم عامل Mac فونت‌های متناسب و زیبای کنونی را نمی‌داشت.

جابز در سال ۱۹۷۴ میلادی، کار خود را به عنوان طراحی بازی‌های ویدئویی در شرکت آتاری شروع کرد؛ اما بعد از چند ماه، این شرکت را ترک کرد تا به سفر معنوی هند برود. او در سال ۱۹۷۶، در سن ۲۱ سالگی با کمک وزنیاک، شرکت اپل را راه اندازی کرد. استیو و وزنیاک کار خود را با فروش محصولات ساخت خودشان در پارکینگ منزل جابز، شروع کردند و توانستند انقلابی در صنعت رایانه به وجود آورند.

جابز و وزنیاک در طی زمان موفق شدند کامپیوترها را کوچک‌تر، ارزان‌تر و قابل فهم تر کنند تا برای استفاده روزمره کاربران مناسب باشد. ایده‌ی ساخت اولین کامپیوتر شخصی کاربرپسند توسط وزنیاک مطرح شد؛ این رایانه با نام اپل I و قیمت ۶۶۶ دلار و ۶۶ سنت به بازار راه یافت. این رایانه درآمد ۷۷۴ هزار دلاری را برای اپل در پی داشت. آن‌ها سه سال بعد، سری جدید رایانه‌های شخصی را با نام اپل II معرفی کردند که درآمد کمپانی مذکور را به رقم ۱۳۹ میلیون دلار رساند. اپل در سال ۱۹۸۰ میلادی، سهام خود را در بازار بورس وارد کرد، در اولین روز عرضه‌ی سهام، قیمت بازار اپل به ۱٫۲ میلیارد دلار رسید. جابز تصمیم گرفت جان اسکالی، مدیر شرکت پپسی کولا و متخصص در امور بازاریابی را به‌عنوان مدیرعامل اپل برگزیند.

خروج از شرکت

چند محصول بعدی اپل، نقایص زیادی در طراحی داشتند که نارضایتی کاربران را در پی داشت. در نهایت، کمپانی IBM توانست جلوتر از اپل گام بردارد و کمپانی اپل باید با این شرکت رقابت می کرد. در نهایت شرکت اپل، در سال ۱۹۸۴ میلادی، کامپیوتر مکینتاش را روانه بازار کرد. این محصول فروش بسیار خوبی نسبت به رایانه‌های شخصی IBM داشت؛ اما اسکالی ادعا کرد حضور جابز در شرکت اپل آسیب‌زاست. در نهایت مدیران اپل تصمیم گرفتند استیو جابز را اخراج کنند.

استیو جابز در شرکتی که خود راه اندازی کرده بود، هیچ جایگاهی نداشت، به همین خاطر در سال ۱۹۸۵ این شرکت را ترک کرد و استارتاپ جدید سخت افزاری و نرم افزاری با نام نکست (NeXT) را پایه گذاری کرد. یک سال بعد، جابز شرکت انیمیشن را از جرج لوکاس خریداری کرد که بعدها با نام استودیو انیمیشن پیکسار نام‌گذاری شد. جابز در همان سال، ۵۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه گذاری کرد. استودیو انیمیشن پیکسار فیلم‌هایی چون داستان اسباب بازی، در جست و جوی نمو و شگفت انگیزان را تولید کرد که درآمد ۴ میلیارد دلاری را برای این شرکت دربرداشت. در نهایت این شرکت در سال ۲۰۰۶ میلادی با والت دیزنی ادغام گشت و جابز نیز به عنوان اصلی‌ترین سهام دار این شرکت معرفی شد.

بازگشت استیو جابز به اپل

بدون توجه به موفقیت کمپانی پیسکار، شرکت نکست برای فروش سیستم عامل‌های تخصصی خود با مشکل رو به رو شد. در این راستا، اپل این شرکت را در سال ۱۹۹۶ میلادی با قیمت ۴۲۹ میلیون دلار خریداری کرد. بعد از آن، استیو جابز دوباره به عنوان مدیرعامل اپل منصوب گشت و توانست در دهه‌ی ۱۹۹۰، این شرکت را احیا کند.
استیو جابز کمپانی اپل را در سال ۱۹۷۰ راه اندازی کرد و توانست در دهه‌ی ۱۹۹۰ با سیاست‌های جدید خود، دوباره این شرکت را در مسیر موفقیت قرار دهد.

سرطان پانکراس، بیماری استیو جابز

در سال ۲۰۰۳ میلادی جابز متوجه شد به تومور نورواندوکرین ( neuroendocrine tumor )یک نوع سرطان قابل درمان لوزالمعده ، مبتلا شده است. او به جای این که به دنبال درمان برود سریعا رژیم گیاه خواری و غذاهای دریایی را در پیش گرفت و به دنبال درمان های شرقی رفت. نهایتا عمل جراحی وی ۹ ماه به تعویق افتاد و این مسئله نگرانی هیئت مدیره را برانگیخت. چون نگران بیرون کشیدن سهام ،سهام داران پس از شنیدن این خبر بودند. اما جابز قول داد بیماری خود را پنهان نگه دارد. در سال ۲۰۰۴ تومور از بدن وی خارج شد و پس از آن اطلاعات کمی درباره سلامتی خود به دیگران می داد.

محصولات خلاقانه کمپانی اپل

محصولات خلاقانه ای همچون MacBook Air، iPad، iPhone توسط کمپانی اپل روانه بازار شده است. در آمد مالی کمپانی اپل در سال ۲۰۰۷ میلادی به صورت چشمگیری در آمد مالی این کمپانی افزایش یافت. به صورتی که ارزش هر سهام اپل برابر ۱۹۹ دلار و ۹۹ سنت بود به صورتی که یک رکورد به حساب می آمد. درآمد شرکت نیز ۱٫۵۸ میلیارد دلار بود و درآمد مازاد آن در بانک‌ها به ۱۸ میلیارد دلار رسید، این در حالی بود که کمپانی اپل هیچ بدهکاری نداشت.
در سال ۲۰۰۸ میلادی iTunesبعد از Walmart، دومین ارائه دهنده محصولات موسیقی در آمریکا معرفی شد که نتیجه آن افزایش فروش iTunes و iPad بود. و در مجله ی Fortune رتبه ی نخست بهترین شرکت های آمریکایی را به خود اختصاص داد.

زندگی شخصی استیو جابز

در سال ۲۰۰۹ میلادی، استیو جابز با کاهش وزن بسیار شدیدی رو به رو شد. برخی پزشکان اعلام کردند بیماری او عود کرده و نیاز به پیوند کبد دارد؛ اما جابز گفت دچار عدم تعادل هورمونی شده است. او بعد از یک سال کناره گیری از مجامع عمومی، در مراسم ۹ سپتامبر سال ۲۰۰۹، اقدام به سخنرانی کرد.

استیو جابز کمتر درباره زندگی شخصی‌اش صحبت می کرد و معمولاً سعی داشت زندگی خود را پنهان نگه دارد. تنها چیزی که درباره زندگی او می دانیم این است که وی در سن ۲۳ سالگی از نامزد خود Chrisann Brennan صاحب یک دختر شد. البته جابز بعد از مدتی ادعا کرد عقیم است و لیزا دختر او نیست. مادر لیزرا تلاش زیادی کرد تا در دادگاه ثابت کند فرزند مشترکی با جابز دارد، اما جابز تا سن ۷ سالگی دختر، هیچ ارتباطی با او نداشت. وقتی لیزا به سن نوجوانی رسید، جابز او را نزد خود برد.

جابز در سال ۱۹۹۰ میلادی، با لارن پاول (Laurene Powell) که دانشجوی MBA دانشگاه استنفورد بود، آشنا شد. آن‌ها در ۱۸ مارس ۱۹۹۱ میلادی با هم ازدواج کردند و با سه فرزند خود در پالو آلتو (Palo Alto)، به زندگی خود ادامه دادند.
استیو جابز در ۵ اکتبر ۲۰۱۱، در حالی که یک دهه با سرطان لوزالمعده دست و پنجه نرم می کرد، در سن ۵۶ سالگی از دنیا رفت.

No Comments

Post A Comment

5 + 18 =