ضمانتنامه تتاتل
تتاتل | خارج کردن باتری لپ تاپ و افزایش طول عمر آن
20652
post-template-default,single,single-post,postid-20652,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_menu_slide_with_content,width_470,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

خارج کردن باتری لپ تاپ و افزایش طول عمر آن

خارج کردن باتری لپ تاپ و افزایش طول عمر آن

همان طور که مشاهده می شود، امروزه استفاده از گوشی های هوشمند بسیار فراگیر شده است اما همچنین کامپیوتر ها و پلتفرم های دسکتاپ همچنان کاربران بسیاری دارند، و همیشه عمر باتری های لپ تاپ یکی از موضوعاتی می باشد که همواره مورد بحث بوده است. ممکن است بارها شنیده باشید که جهت افزایش طول عمر باتری لپ تاپ، هنگامی که میتوان از برق استفاده کرد، باتری را از دستگاه خارج کرد. در ادامه تتاتل به بررسی این موضوع که آیا خارج کردن باتری لپ تاپ عملی سودمند است یا خیر می پردازد

نحوه کارکرد باتری لپ تاپ

بهتر است، قبل از هر کاری به بررسی نحوه ی کارکرد باتری لپ تاپ بپردازیم.
در بیشتر موارد، باتری لپ تاپ به دو نوع لیتیومی و لیتیوم پلیمری تقسیم میشود، شایان ذکر است که این دو باتری بسیار به هم شبیه بوده اند و هر کدام نقاط ضعف و قوت خاص خود را دارند. برای مثال، باتری های لیتیومی بسیار قدرتمند هستند اما مشکل تنزل باتری درون را دارند. و از سمت دیگر باتری های لیتیوم پلیمیری با این که دارای بدنه بسیار محکمی هستند اما به نسبت باتری های لیتیومی ظرفیت کم تری جهت ذخیره انرژی دارند.

با تمام تفاوت هایی که این باتری ها با یک دیگر دارند دو نکته در باره آنها وجود دارد:

• باتری آنها هنگامی که به شارژ ۱۰۰% می رسد، بیشتر شارژ نمیگردد و درصد، روند شارژ متوقف می گردد.

• هر بار که شارژ باتری به انتها می رسد و شارژ باتری کاملا خالی می شود، امکان آسیب به باتری افزایش می یابد.

خارج ساختن باتری لپ تاپ مفید است؟

با در نظر گرفتن توضیحات زیر پاسخ به این سوال مثبت خواهد بود:

باتری هایی که امروزه برای لپ تاپ ها مورد استفاده قرار می گیرند نسبت به باتری های قدیمی تر بسیار پیشرفته تر و بهتر میباشند اما به این معنا نیست که خطری متوجه آن ها نیست و ممکن است آسیب ببینند. برای مثال، هنگامیکه لپ تاپ متصل به شارژر است، گرمای بسیار بیشتری دارد و در صورت قرار داشتن باتری در لپ تاپ، این گرما می تواند به باتری آسیب برساند. با این تفاسیر می توان گفت هنگامی که شارژ باتری به ۱۰۰ رسیده و امکان استفاده مستقیم از برق وجود دارد، می توان باتری را از سیستم خارج کرد و مانع از آسیب رساندن به آن شد.

زمان خارج کردن باتری

همان طور که گفته شد، هر گاه که قرار است لپ تاپ مدت زمان زیادی به برق وصل باشد، بهتر است که باتری خارج گردد اما به این معنا نمی باشد که برای مثال اگر در محیطی غیر از منزل و برای مدت کوتاه قصد کار با لپ تاپ را دارید بهتر است باتری را خارج نکنید.

به جز زمان هایی که برای طولانی مدت قصد استفاده از لپ را دارید و قرار است در این مدت به برق وصل باشد، زمان هایی که قرار است به مدت طولانی برای مثال دو هفته، از لپ تاپ استفاده نکنید بهتر است باتری را از لپ تاپ خارج سازید. بنا به توصیه کارشناسان بهتر است باتری را حدود ۴۰% شارژ کنید و سپس آن را از لپ تاپ خارج کنید.

این نکته را یادآور میشویم که قرار دادن باتری در فریزر در طول این مدت، به هیچ عنوان مفید نخواهد بود پس بهتر است که این کار را انجام ندهید.

پیر شدن باتری های لیتیومی

همان طور که مشاهده می شود امروزه استفاده از باتری های لیتیومی به یک امر رایج تدیل شده، ولی نتاسفانه این نوع باتری ها عمر طولانی ندارند و در مرور زمان از انرژی شان کاسته می شود. عواملی که در پایین آورده شده است می توانند موجب کاهش عمر باتری های لپ تاپ و در کل عمر باتری دستگاه های هوشمند شود:

۱٫ یکی از عوامل کاهش باتری ها، ولتاژ های بالا می باشد، در واقع بهتر است که این نوع باتری ها برای مدت زمان طولانی به برق متصل نباشند و فرآیند شارژ و دشارژ شدن آن ها همواره بر قرار باشد.

۲٫ یکی دیگر از عوامل کاهش عمر باتری، دمای بیش از اندازه محیط است.

۳٫ همان طور که دمای بالا موجب کاهش عمر باتری می شود، دمای پایین، یعنی نزدیک به صفر درجه نیز همان تاثیر منفی را بر روی باتری به جای خواهد گذاشت.

۴٫ علاوه بر موارد ذکر شده، اگر ضربه ای به باتری ها وارد شود، می تواند در راستای کاهش عمر آن ها عمل کند.

روش هایی برای حفظ عملکرد باتری لپ تاپ

شایان ذکر است که راهی برای افزایش عمر باتری وجود ندارد. و با انجام دادن این روش ها عملکرد باتری حفظ خواهد شد و از بروز آسیب جلوگیری می شود:

۱٫ تا جایی که ممکن است اجازه ندهید که ظرفیت باتری تخلیه شود.

۲٫ باتری را در محیط هایی که دمایشان بالا است قرار ندهید.

۳٫ هنگامی که شارژ باتری به نصف می رسد، مجددا آن را شارژ کنید.

توصیه های بالا را فراموش نکنید و به خاطر داشته باشید که فرآیند شارژ و دشارژ برای باتری مفید است. همچنین زمانی که قصد دارید لپ تاپ را در مدت زمان زیادی به برق وصل کنید. باتری را خارج سازید.

No Comments

Post A Comment

seventeen + eight =