ضمانتنامه تتاتل
تتاتل | زندگینامه بیل گیتس
20774
post-template-default,single,single-post,postid-20774,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_menu_slide_with_content,width_470,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

زندگینامه بیل گیتس

زندگینامه بیل گیتس

بیل گیتس، کارآفرین و موسس بزرگترین شرکت نرم افزاری در جهان می باشد. وی این شرکت را به همراه پاول آلن ( Paul Allen ) تاسیس کرد و متعاقبا تبدیل به یکی از ثروتمندترین افراد جهان شد.

بیل گیتس کیست؟

بیل گیتس کارآفرین و تاجری است که ( متولد ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ ) به همراه شریک خود پاول آلن اقدام به تاسیس بزرگ ترین شرکت نرم افزاری جهان یعنی مایکروسافت ( Microsoft ) از طریق نوآوری های تکنولوژیکی، استراتژی های تجاری و راهکار های تجاری کردند. در این مسیر وی یکی از ثروتمند ترین اشخاص جهان شد. در ماه فوریه ۲۰۱۴ بیل گیتس اعلام کرد که قصد دارد تمرکز خود را بر روی کار های خیریه بگذارد.

بیو گرافی بیل گیتس

درباره ی زندگی نامه بیل گیتس این طور گفته شده است که: ویلیام هنری بیل گیتس سوم مشهور به بیل گیتس در ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ در سیاتل، مرکز واشنگتن به دنیا آمده است. گیتس در خانواده ای به دنیا آمد که از تاریخی غنی در تجارت و سیاست و خدمات اجتماعی سرشار بود. پدرش ویلیام هنری گیتس دوم، وکیل دادگستری و یکی از سرشناسان شهر سیاتل بود. مادرش معلم مدرسه و یکی از اعضای هیئت مدیره ی یونایتد وی ( United way ) بود که در امور خیریه فعالیت داشت.

بیل گیتس در این خانواده و در کنار دو خواهر خود رشد کرد. وی در کودکی اکثر وقت خود را در کنار مادر بزرگ خود گذراند و تاثیر بسیاری از ایشان گرفت. شایان ذکر است که وی از زمان کودکی روحیه رقابت طلبی داشت و همیشه سعی می کرد تا در هر زمینه ای جلوتر از دوستان خود باشد. بیل گیتس تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه عمومی Lakeside پشت سر گذاشت و در آنجا با کامپیوتر آشنا شد.

تحصیلات

بیل گیتس در دوران کودکی بسیار مشتاق مطالعه بود و بیشتر وقت خود را صرف مطالعه کتابهای مرجع همچون دانشنامه ها می کرد. ودر دبستان به سرعت از هم سن و سالانش در تمام دروس به ویژه ریاضیات و علوم جلو افتاد. والدینش که این وضعیت را دیدند او را در یک مدرسه معروف به نام لیک ساید ( Lakeside ) ثبت نام کردند. در همین جا بود که هسته اول مایکروسافت شکل گرفت . قضیه از آنجا شروع شد که در بهار ۱۹۶۸ مدرسه تصمیم گرفت که دانش آموزان را کامپیوتر آشنا کنند. در آن دوران رایانه ها بسیار بزرگتر و گران تر از آن بودند که مدرسه قادر به خرید یکی از آن ها باشد.

به همین جهت بود که مدرسه جهت جمع کردن هزینه اجاره یک سال رایانه DECPDP-10 یک صندوق گذاشت و اقدام به جمع کردن پول کرد. در این هنگام بیل گیتس با کامپیوتر آشنا شد و به سرعت در استفاده از آن مهارت کسب کرد. وی در سن ۱۳ سالگی اولین نرم افزار خود را یک بازی ساده بود نوشت. گیتس بیشتر وقت خود را به همراه دوست خود پاول آلن که دو سال از آن بزرگتر بود به برنامه نویسی در اتاق کامپیوتر مدرسه شان می گذراند. بیل گیتس در سال ۱۹۷۳ از لیک ساید فارغ التحصیل شد. وی در آزمون SAT از ۱۶۰۰ نمره ۱۵۹۰ را کسب کرد. و چندین سال وی در معرفی خود به این موضوع اشاره میکرد.

ورود به دانشگاه و اخراج

بیل گیتس در پاییز سال ۱۹۷۳ وارد دانشگاه هاروارد شد و قصد داشت که وارد حرفه قانون شو. اما سال اول، بیشتر وقت خود را به جای کلاس در آزمایشگاه های کامپیوتر گذراند. بعد از دو سال وی جهت کسب و کار و همکاری با پاول آلن، دانشگاه را کنار گذاشت.

بیل گیتس و پاول آلن

در مدرسه Lakeside بیل گیتس با پاول آلن که دو سال از آن بزرگ تر بود آشنا شد. هر دو آنها سریعا با هم دوست شدند و بیشتر وقت خود را در اتاق رایانه مدرسه می گذراندند. خیلی نگذشت که معلمان از دست آنها شاکی شدند چون آن ها به تکالیف خود عمل نمی کردند. در پاییز ۱۹۶۸ شرکت مرکز رایانه ( Computer Center ) در سیاتل دفتری تاسیس کرد. به دلیل حضور فرزند یکی از کارمندان ارشد ، این شرکت، یک کامپیوتر با مدت زمان محدود در اختیار این مدرسه قرار داد. گیتس و آلن چندین بار وارد سیستم شدند و نرم افزار های امنیتی آن را خراب کردند و در آخر شرکت آن ها را از استفاده از رایانه محروم کرد.

bill gates

صاحبان شرکت گیتس و آلن را در این شرکت استخدام کردند و در اواخر سال ۱۹۶۸ بود که بیل گیتس ، پاول آلن به همراه دو نفر دیگر، گروه برنامه نویسان Lakeside را تشکیل دادند. شرکت مرکز رایانه ای از آن ها خواست که چون به اشکالات امنیتی رایانه ای ما پی بردید، آن ها را درست کنید و در عوض آن ها می توانستند وقت نا محدودی را با رایانه سپری کنند.

در اواخر سال ۱۹۶۹ این شرکت دچار مشکل مالی شد و بچه های گروه برنامه نویسی یک کامپیوتر در دانشگاه واشنگتن یعنی جایی که پدر پاول آلن کار می کرد پیدا کردند و در آن جا اولین سفارش خود را که نوشتن برنامه ای برای لیست حقوق یک شرکت بود، گرفتند.

IBM

در سال ۱۹۸۰ شرکت IBM برای این که از بازار کامپیوتر های شخصی عقب نماند تصمیم گرفت تا کامپیوتر خود را که PC نام گرفت را بسازد و وارد بازار کند.

این شرکت تصمیم گرفت تا کار نرم افزار را به عهده شرکت دیگری بگذارد و این گونه بود که IBM قرار دادی با شرکت کوچک مایکروسافت جهت ساختن نرم افزار های سازگار با کامپیوتر های شخصی IBM بست. کامپیوتر های جدید IBM از پردازنده های ۱۶ بیتی ۸۰۸۸ شرکت اینتل استفاده می کردند، بدین جهت مایکروسافت برای فروش زبان های برنامه سازی خود به یک سیستم عامل ۱۶ بیتی نیاز داشت.

خرید DOS 86

در آن زمان شخصی بنام تیم پاترسون در کارگاه خانه خود یک کامپیوتر ۱۶ بیتی کوچک ساخته بود و برای آن یک سیستم عامل ساده ۱۶ بیتی نوشت که نام DOS ۸۶ را برای آن انتخاب کرده بود. بیل گیتس کلیه حقوق سیستم عامل DOS ۸۶ را با قیمت ۷۵ هزار دلار بدست آورد. بیل گیتس و پل آلن سیستم DOS ۸۶ را متناسب با کامپیوتر های شخصی IBM تغییر دادند و امکانات بیشتری را به آن افزودن و از آن یک سیستم عامل قوی ۱۶ بیتی ساختند.
مایکروسافت این سیستم عامل را MS-DOS نامید. MS-DOS برروی کامپیوترهای شخصی IBM جای گرفتند و IBM درصدی از فروش کامپیوترهای PC خود را برای استفاده از MS-DOS به مایکروسافت می پرداخت. و رفته رفته امپراتوری آقای بیل گیتس بر روی MS-DOS بنیان نهاده شد.
بعدها مایکروسافت با تولید سیستم عامل گرافیکی Windows و محصولات موفق دیگر گامهای بزرگتری بسوی موفقیت برداشت.طبق آخرین آمار بیش از ۹۵ درصد از دارندگان کامپیوترهای شخصی در سراسر جهان از محصولات مختلف مایکروسافت استفاده میکنند.

ثروتمند ترین مرد دنیا

در آخرین رتبه بتدی انجام شده توسط مجله فوربس بیل گیتس با دارایی خالص ۸۶ میلیارد دلار، ثروتمند ترین فرد جهان به شمار میآید. وی نخستین بار در سال ۱۹۹۴ در رتبه نخست از فهرست ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفت و برای ۱۵ سال پیاپی در صدر این فهرست قرار داشت. سپس در سال ۲۰۱۰ یک بازرگان مکزیکی به نام کارلوس اسلیم جای او را گرفت. سال ۲۰۱۴ پس از ۴ سال که گیتس رتبه دوم را به خود اختصاص می داد، در حالی که به تازگی از ریاست هیئت مدیره مایکروسافت کناره گیری کرده بود، بار دیگر از سوی مجله اقتصادی فوربز به عنوان ثروتمند ترین فرد جهان انتخاب گردید. در مجموع، ثروت خانواده گیتس بعد از خانواده والتون، در رتبه دوم قرار دارد.

No Comments

Post A Comment

five + ten =