ضمانتنامه تتاتل
تتاتل | زندگینامه رابرت مولیکن
20915
post-template-default,single,single-post,postid-20915,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_menu_slide_with_content,width_470,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

زندگینامه رابرت مولیکن

زندگینامه رابرت مولیکن

۳۱ سال پیش در چنین روزی رابرت مولیکن فیزیکدان و شیمیدان آمریکایی در ۹۰ سالگی دیده از جهان فروبست. شهرت این دانشمند بزرگ به‌خاطر توسعه تئوری اوربیتال مولکولی است. با تتامگ همراه باشید تا با زندگی این قیزیکدان آشنا گردید.

رابرت مولیکن در نیوبریپورت ماساچوست و در تاریخ ۷ جون ۱۸۹۶ متولد شد. پدرش ساموئل مولیکان استاد شیمی آلی در دانشگاه ماساچوست بود و تاثیر بسیار زیادی در هدف گیری رابرت جوان داشت. رابرت به سرعت با نتایج عالی مقاطع تحصیلی را پشت سر گذاشت و توانست بورسیه دانشگاه MIT را در سال ۱۹۱۳ بدست بیاورد بورسیه‌ای که قبلا پدرش نیز موفق به کسب آن شده بود.

رابرت مولیکان موفق شد تا در سال ۱۹۱۷ با مدرک کارشناسی مهندسی شیمی از دانشگاه MIT فارغ التحصیل شود. همزمان با ورود آمریکا به جنگ جهانی اول رابرت مولیکان به استخدام دانشگاه واشنگتن درآمد تا در خصوص ساخت گازهای سمی به تحقیق به پردازد. بعد از پایان جنگ در سال ۱۹۱۹ رابرت مولیکان تصمیم گرفت تا وارد دوره دکترا در دانشگاه شیکاگو شود و موفق شد در سال ۱۹۲۱ دکترای خود را از این دانشگاه دریافت کند. بعد از دریافت مدرک دکترا رابرت مولیکان شروع به تحقیق در خصوص علم فیزیک و شیمی کرد و توانست زیربنای تئوری مهم اوربیتال مولکولی را پایه ریزی کند. این تئوری روشی برای مشخص‌کردن ساختار مولکولی است که در آن الکترون وابسته به یک پیوند خاص در نظر گرفته نمی‌شود، بلکه تمامی الکترون‌ها بصورت مجموعه‌ای در تمامی مولکول در نظر گرفته می‌شود که در اثر گنش با هسته‌های اتم‌ها، در سرتاسر مولکول در حرکتند. در این تئوری، ترکیب خطی اوربیتال‌های اتمی برای ساخته‌شدن اوربیتال‌های مولکولی بکارگرفته می‌شود و اوربیتال‌های ساخته‌شده در سه گونه اوربیتال‌های پیوندی، پادپیوندی و ناپیوندی دسته‌بندی می‌شوند. ارائه این تئوری و توسعه آن موجب شد تا وی در سال ۱۹۶۶ مفتخر به دریافت جایزه نوبل شیمی گردد.

دکتر رابرت مولیکان در تاریخ ۳۱ اکتبر سال ۱۹۸۶ و در۹۰ سالگی در منزل دخترش بدلیل ایست قلبی دیده از جهان فروبست.

No Comments

Post A Comment

18 + two =