ضمانتنامه تتاتل
تتاتل | زندگینامه بودا
20982
post-template-default,single,single-post,postid-20982,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_menu_slide_with_content,width_470,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

زندگینامه بودا

زندگینامه بودا

واژه «بودا» به معنای «فرد روشنفکر» است. در واقع بودا لقبی بود که به فردی به نام «سیدارتا» داده شده بود. او بنیانگذار مذهبی به نام «بودیسم» است.

سیدارتا شاهزاده ای بود که در قرن ششم قبل از میلاد در هندوستان متولد شد. او فرزند رئیس قبیله ای در شمال هند بود و تمام خانواده اش پیرو مذهب هندو بودند. سبیدارتا با وجود اینکه در ناز و نعمت بزرگ شده بود، توجهی به لذات مادی نداشت. با این حال، او چیز زیادی راجع به جهان پیرامون خود نمی دانست.

سیدارتا پس از رسیدن به سنین جوانی با چیزهایی مواجه شد که زندگیش را متحول کردند. روزی او برای دیدار از شهر با ارابه اش از قصر خارج شد و در مسیر خود با سه چیز که تا آن زمان ندیده بود برخورد کرد. او یک پیرمرد سالخورده، یک مرد بیمار و یک جسد دید. دیدن این مناظر تأثیر عمیقی بر او گذاشت و وی را متأثر کرد. سیدارتا پس از تفکر بسیار تصمیم گرفت راهی برای رهایی مردم از دردهای بی پایان بیابد. به این ترتیب او یک شب قصرش را ترک کرد تا بتواند هدف خود را عملی سازد. سیدارتا در آن زمان ۲۹ سال داشت، ازدواج کرده بود و صاحب یک پسر بود. با این حال، خانواده و زندگی مجلل و مرفه خود را ترک کرد تا زندگیش را وقف یافتن راهی برای فایق آمدن بر مشکلات مردم کند.

سیدارتا چندین سال نزد استادان مختلف به تحصیل و مطالعه پرداخت؛ ولی هیچ یک از آنها نتوانستند به سوالات وی در مورد عقل و خرد پاسخ دهند. سرانجام او پس از سفر بسیار، به ناحبه ای در شمال هندوستان رسید. وی در آنجا روزها زیر سایه درختی می نشست و به تفکر می پرداخت تا اینکه یک روز به نور معرفت رسید و پاسخ سؤالاتش را یافت.

بودا معتقد بود که انسان برای رستگاری و رهایی از نفس خویش باید از نیازهای مادی دست بردارد و در حقیقت مطلق، فانی شود. او می گفت رسیدن به این هدف به وسیله تفکر در حق و حقیقت و اعمال نیک تحقق می پذیرد. وی علت رنج کشیدن را در هوس، عشق دنیوی و به دست آوردن چیزهای بسیار می دانست.

بودا از آن پس به مسافرت و نشر افکار خود پرداخت و مردم هند را تعلیم داد. بودا در سن ۸۰ سالگی در نزدیکی بنارس درگذشت. او هرگز ادعای پیامبری نکرد و خود را معلمی میدانست که راه صحیح زندگی را به مردم می آموزد. در حال حاضر مردم سریلانکا، برمه، تایلند، لائوس و کامبوج اکثرا بودایی اند. بودیسم در تبت به «الامایی گری» مشهور است و در چین با تعالیم کنفوسیوس مخلوط شده است. در ژاپن نیز بودیسم با مذهب شینتو در هم آمیخته است. با وجود اینکه بودیسم از هندوستان منشأ گرفته است، ولی در حال حاضر تعداد بسیار کمی بودایی در این کشور باقی مانده اند.

No Comments

Post A Comment

5 + seventeen =